Állati szemek: 10 elképesztő szem az állatvilágból – 1. rész

tarsies.jpgAz emberi szem esetében a megfelelő látást, az éleslátást ahhoz mérjük, hogy el tudunk-e olvasni egy bizonyos táblát megfelelő távolságból. Az állatvilághoz képest azonban a legélesebben látó ember is szinte világtalan.

10. Tarsier

A tarsier egy apró, mókus méretű ragadozó, mely gyíkokon és rovarokon él, de olykor madarakra is vadászik Dél-Kelet-Ázsia esőerdőiben. Ismertetőjele a hatalmas szeme: a testméreteihez viszonyítva a tarsier rendelkezik a legnagyobb szemmel az emlősök világában. Ha az embernek arányaiban ugyanakkora szeme lenne a testéhez viszonyítva, mint a tarsiernek, akkor a szemink grapefruit nagyságúak lennének.

A tarsier hatalmas szemeit nem tudja mozgatni, azonban ezen hiányosságért bőségesen kárpótolja, hogy a fejét 180 fokban képes elfordítani. Éleslátása kiemelkedő, éjjellátási is kiemelkedő, sőt, egyes feltételezések szerint az UV sugárzás is látja – azonban, ahogyan a legtöbb éjszakai állatnak, színérzékelő képessége szegényes.

9. Kaméleon

kaméleon.jpgA kaméleon színváltó képessége közismert, azonban különleges szemeiről ritkán esik szó. Ennek a gyíkfélének a szemhéja szinte teljes mértékben eltakarja szemgolyóit – kivéve azt az apró rést, amin keresztül látni képes. Szemei egymástól függetlenül mozognak, így képes 360 fokos képet kapni a környezetéről. Ha azonban veszély érzékel, mindkét szemét egy irányba szegezi, így háromdimenzióssá alakítva a látott képet. Utóbbi kifejezetten fontos számára a vadászat és a védekezés során.

Éleslátása elképesztő, néhány méterről is észreveszi a bogarakat, és a tarsierhez hasonlóan képes észlelni az UV sugarakat is.

8. Szitakötő

szitakötő.jpgA szitakötő szemei szinte a teljes fejet beborítják, aminek köszönhetően úgy néz ki, mintha sisakot viselne – ami 360 fokos látószöget biztosít számára. A szitakötő szemeit 30 000 ommatidiának nevezett vizuális egység alkotja, és minden egység egy szemlencséből és egy sor fényérzékeny sejtből áll. Látása ennek köszönhetően kiemelkedő, képes felismerni a színeket, a polarizált fényt és különösen érzékenyen észleli a mozgást, ami a vadászatban és a védekezésben egyaránt segíti.

Egyes szitakötőfajok kiválóan látnak minimális fényviszonyok mellett, amikor az ember már szinte semmit, ráadásul 3 apró szemmel is rendelkeznek, melyek feladata a gyorsan mozgó dolgok érzékelése.

7. Levélfarkú gekkó

levélfarkú gekkó.jpgA levélfarkú gekkó szeme meglehetősen szürreális: vertikális pupillái mellett számos apró lyukacska látható a szemén, melyek éjszaka kitágulnak, hogy minél több fényt legyen képes észlelni, a megfelelő éjszakai tájékozódás érdekében. Emellett számos fényérzékeny sejttel is rendelkezik, aminek köszönhetően nem csak tárgyakat képes felismerni a sötétben, de akár még a színek észlelésére is képes lehet. A gekkó éjszakai látása 350-szer jobb, mint az emberé. Viszonyításképpen: a macskák éjszakai látása csak hatszor jobb az emberénél.

Emellett szemében egy sor bonyolult minta látható, mely segíti az álcázást – nem rendelkeznek ugyanis szemhéjjal, szemüket egy átlátszó membrán védi, amit gyakran tisztítanak a nyelvükkel.

6. Kolosszális tintahal

kolosszális tintahal.jpgNem összekeverendő a nála jóval kisebb méretű óriás tintahallal – a kolosszális tintahal a legnagyobb gerinctelen a tudomány jelen állása szerint, és egyben ez az állat rendelkezik az állatvilágban a legnagyobb méretű szemmel. A kolosszális tintahal egyetlen szemgolyója 30 centiméter átmérőjű, szemlencséi pedig akkorák, mint egy nagyobb fajta narancs. Ezek a szemek teszik lehetővé, hogy a kolosszális tintahal tökéletese tájékozódjon és vadásszon 2000 méter mélyen a tengerben.

Mindeddig a tudománynak csupán egyetlen fiatal kolosszális tintahalat sikerült megvizsgálnia – a kifejlett példányok szeme ennél is nagyobb lehet. Emellett a kolosszális tintahalnak sztereoszkopikus látása van, így fel tudja mérni a távolságokat, azonban ennél is elképesztőbb, hogy a kolosszális tintahal saját „fényszórókkal” rendelkezik, melyek megvilágítják vadászati területét.

 

Folytatjuk!

 

Forrás: listverse.com

Képek: listverse.com